מפרש - תוכנית לנשים מצטיינות בלימוד התואר הראשון

ד"ר חנה ריקלין -מרכזת התוכנית

hanariklin@herzog.ac.il

ד"ר אחינועם יעקבס -מרכזת התוכנית

achinoamj@herzog.ac.il

 

חנה ריקלין
ד"ר חנה ריקלין
ד"ר אחינועם יעקבס

תיאור התוכנית

תוכנית מצוינות במחשבת ישראל וספרות: להצמחת נשות חינוך בעלות שאר רוח, המרחיבות את מבטן מאופק עולמות הרוח והתרבות עד לנפש האדם פנימה.

התכנית מציעה לסטודנטיות מצטיינות, בעלות סקרנות אינטלקטואלית ולב מבין, המעוניינות בלימודים מאתגרים, ופתוחות לעבודה אישית – מרחב להעמקה בתחומי הנפש והרוח, התרבות והיצירה, מתוך עיסוק במסורת היהודית לדורותיה ולגווניה.

הפלטפורמה הלימודית לתכנית היא החוג ללימודים כלליים בשתי חטיבות: מחשבת ישראל וספרות, והיא משתלבת עם חוג נוסף לבחירה. הסילבוסים של הקורסים יתמקדו במקורות עשירים ומגוונים במחשבת ישראל, ספרות ותרבות כללית,  באתגרי  הזהות הדתית בתקופה המודרנית – והפוסט מודרנית, בכתיבה יוצרת, בהבנת השפה הקולנועית, בפיתוח שפה ומודעות רוחנית, ובמשמעויות הבין תחומיות של שני תחומי הדעת מבחינה חינוכית ופדגוגית. 

שיעורי החינוך  יינתנו בלמידה 'בית מדרשית' ויעמיקו בעיקר במיומנויות של קשב, הנחיית קבוצות, שיתופיות, חינוך מבוסס קשר, והיכולת להתפלל. העבודה המעשית תהייה ייחודית לתכנית מתוך קשר לתכנים אלו.  

במשך השנה יתנהלו כמה ימי עיון פתוחים שבהם ישתלבו נושאים ומרצים מחוץ לחוג המרצים של הרצוג, מתוך התכתבות עם תכני הלימוד. את רובו של היום יתכננו הסטודנטיות כחלק מפיתוח המנהיגות והאווירה הדיאלוגית שיאפיינו את התכנית.

מטרת התוכנית

לפתח כלים חדשים להנחלת תודעה יהודית עמוקה ומודעת המתמודדת עם אתגרי השעה. ברצוננו להצמיח נשות חינוך שיקבלו כלים משמעותיים להעמקת זהותן, ואשר תהליך זה יהווה עבורם השראה כמחנכות הדור הבא.

התכנית תעמיק בהיסטוריה של הרעיונות, בתהליכים רוחניים ותרבותיים בעולם הכללי והיהודי. זאת, תוך עיסוק בעושר היצירה היהודית – ישראלית לדורותיה וגווניה. ברצוננו להדגיש את חשיבות המגע עם התרבות הישראלית, תוך בירור יכולתנו לתרום לה וליטול ממנה מרכיבים שיעשירו את עולמנו הרוחני. במסגרת הלימודים נתייחס לדמות האדם השלמה (גוף ונפש) שלנו ושל תלמידינו, נפתח יכולת הקשבה ויצירת אינטימיות, חיבור ונאמנות לעצמי ומיומנויות של מודעות רגשית ורוחנית.

התכנית תעסוק באתגרי ההוראה מתוך נקודת המבט הזו, בהתייחסות לצלם אלוקים של תלמידנו ולצורך בסביבה מאמינה, חירותית ודיאלוגית להתפתחותם. ותעמוד על הדרכים לפתח בקרבם את היכולת לחוש בפלאי ובנשגב, ולדרוש אלוקים במרחבי החיים השונים. 

 

תנאי קבלה

קיום ראיון 

מותנה בממוצע בגרות 100

 

שכר לימוד

תנאי שכר לימוד נוחים למתאימות

מפרש – תוכנית לנשים מצטיינות בלימוד התואר הראשון