לפני ולפנים – מורות

רכזי התוכנית

  • ד"ר אחינעם יעקבס achinoamj@herzog.ac.il

תיאור התוכנית

תוכנית 'לפני ולפנים' היא תוכנית להכשרת אנשי חינוך והוראה בהשראת דרכה החינוכית של ישיבת 'מקור חיים'. התוכנית מבקשת לפתח מחנכים ומחנכות הפועלים מתוך הווייתם הדתית, והנמצאים בתהליך מתמיד של צמיחה והתחדשות. דגש רב מושם על אמנות ועל מפגש כן ואמיתי בין המורה ותלמידיו.

מטרות התוכנית

התוכנית מבקשת לתרום לפיתוח של מחנכות הפועלות מתוך עמקות ורחבות אופקים רואות את הפעולה החינוכית כהזדמנות למפגש התמודדות וצמיחה הן של התלמיד והן של המורה.
דגש רב מושם על אמנות ומיומנות המפגש, מפגש כן ואמתי בין המורה ותלמידיו, בין הלומד והטקסט הנלמד, ובין אדם ואלוקים. במסגרת התוכנית נעסוק בכלים על מנת לשכלל את עבודתנו כמורות וכמלמדות אך גם נתרכז בתהליך פנימי, אישי וקבוצתי, מתוך הכרה שכדי לחולל שינוי אצל אחרים עלינו לעבור תהליך בתוכנו. ההכשרה מתקיימת בשילוב בין עבודה מעשית לבין סדנאות ולימוד משותף, כאשר הלומדות מוזמנות להביא את עצמן ועולמן ולהיפתח למפגש מחולל ונוגע.
בסדנאות מתנסות הסטודנטיות בהתרחשויות חינוכיות ולימודיות מגוונות.

הערות

  • התוכנית נלמדת במקביל לשאר ההתמחויות שבוחרת הסטודנטית.
  • התוכנית נחשבת לאחת מהתוכניות הייחודיות עבור סטודנטיות רג"ב, אך כל הסטודנטיות במכללה מוזמנות להשתתף בה.

תנאי קבלה

לתוכנית יכולות להצטרף לומדות העומדות בתנאי הקבלה של המכללה, לאחר ראיון עם מעבירת הקורס בשנה א  – מיכל קורניץ

לפרטים נוספים –מיכל קורניץ michalkurn@herzog.ac.il

תוכנית הלימודים

מוקדי עניין מרכזיים בתוכנית כוללים: פיתוח ההקשבה ומודעות לעצמי ולזולת, דרכים חדשות להחייאת והפנמת לימוד תורה, שכלול עבודת הלב והנפש,  עידון הרגישות והיצירתיות, דרכי הוראה מתקדמות, ועוד. התוכנית כוללת גם סדנאות לא מילוליות – תנועה, אומנות, דרמה, מוסיקה. השתתפות בתכנית ממלאת חלק מדרישות ההכשרה המעשית של המכללה, והקורסים שבה נחשבים כקורסים בחוג לחינוך והוראה. התוכנית מתקיימת בימי שני בקמפוס במגדל-עוז בשעת הלימודים האחרונה  17:20 – 18:50.

במהלך השנה נקיים לימוד בית מדרשי,  סדנאות שונות שמטרתן הרחבת מיומנויות השיח, העצמה ויכולת מפגש פנימית ובין אישית, ויושם דגש על יצירת חבורה שיש בה שיח פנימי ומפגש אמתי ונוגע.

 

בשנה א של הלימודים בתכנית יתקיים קורס במכללה המזכה ב 2 ש"ש.

בשנה ב של הלימודים יתקיים סמסטר של עבודה מעשית אשר יבקש להטמיע את השפה שנלמדה בתוך הכשרת הסטודנטיות בהוראה בשטח.

קורס זה יחשב כסמסטר של עבודה מעשית לתכניות רג"ב, או כקורס בחירה בחינוך ויזכה ב 2 ש"ש, עבור אלו שאינן זקוקות לסמסטר נוסף בעבודה מעשית.

מועדי התוכנית

התוכנית משולבת במסגרת ההכשרה המעשית בשנת ההכשרה הראשונה. המפגשים נערכים בימי ב' (במסגרת יום הלימודים במכללה) וכוללים סדנאות ושיעורים.