לפני ולפנים – מורות

רכזי התוכנית

  • ד"ר אחינעם יעקבס achinoamj@herzog.ac.il

תיאור התוכנית

תוכנית 'לפני ולפנים' [המכונה תכנית לפל"ף] היא תוכנית להכשרת אנשי חינוך והוראה בהשראת דרכה החינוכית של ישיבת 'מקור חיים'. התוכנית מבקשת לפתח מחנכים ומחנכות הפועלים מתוך הווייתם הדתית, והנמצאים בתהליך מתמיד של צמיחה והתחדשות. דגש רב מושם על אמנות ועל מפגש כן ואמיתי בין המורה ותלמידיו.

מטרות התוכנית

התוכנית מבקשות לתרום לפיתוח של מחנכות הפועלות מתוך עמקות ורחבות אופקים רואות את הפעולה החינוכית כהזדמנות למפגש התמודדות וצמיחה הן של התלמיד והן של המורה.
דגש רב מושם על אמנות ומיומנות המפגש, מפגש כן ואמתי בין המורה ותלמידיו, בין הלומד והטקסט הנלמד, ובין אדם ואלוקים, והקניית כישורים ליצירת קשר אישי ומצמיח עם תלמידים. נעסוק גם בהקניית כישורים לגיבוש הכיתה הן מבחינה חברתית והן מבחינה פדגוגית.
במסגרת התוכנית נעסוק בכלים על מנת לשכלל את עבודתנו כמורות וכמלמדות אך גם נתרכז בתהליך פנימי, אישי וקבוצתי, מתוך הכרה שכדי לחולל שינוי אצל אחרים עלינו לעבור תהליך בתוכנו.
התכנית פועלות כסנדה, ובהן יהיה לימוד ושיח משותף, כאשר הלומדות מוזמנות להביא את עצמן ועולמן ולהיפתח למפגש מחולל ונוגע.

הערות

• התכנית נחשבת לאחת מהתכניות המיוחדות עבור סטודנטיות רג"ב – המחויבות לקחת גם את השיעור בתכנית תל"ם וגם את השיעור בתכנית לפל"ף, כלומר בהיקף 2 ש"ש.
• כל הסטודנטיות במכללה מוזמנות להשתתף בסדנאות כקורס בחינוך בהיקף עד 1 ש"ש.
• התוכנית נלמדת בנוסף לשאר ההתמחויות שבוחרת הסטודנטית.

תוכנית הלימודים

מוקדי עניין מרכזיים בתוכנית כוללים: פיתוח ההקשבה ומודעות לעצמי ולזולת, דרכים חדשות להחייאת והפנמת לימוד תורה, שכלול עבודת הלב והנפש, עידון הרגישות והיצירתיות, דרכי הוראה מתקדמות, ועוד. התוכנית כוללת גם סדנאות לא מילוליות – תנועה, אומנות, דרמה, מוסיקה. השתתפות בתכנית והקורסים שבה נחשבים כקורסים בחוג לחינוך והוראה.

התוכנית מתקיימת בימי שני בבוקר בקמפוס במגדל עוז.
בסמסטר א יהיו הסדנאות בקמפוס מגדל עוז במפגשים פנים בפנים
ובסמסטר ב תהיה עבודה מעשית יישומית לתכניות אלו.
העבודה מעשית מיועדת לסטודנטיות רג"ב בלבד. שאר הסטודנטיות מוזמנות להשתתף בסדנאות בלבד.
סטודנטיות רג"ב מחויבות ב-2 ש"ש סדנאות וסמסטר של הכשרה מעשית ייעודית כחלק מתוכנית רג"ב. תלמידות שאינן בתוכנית רג"ב יזכו לעד 1 ש"ש בחוג לחינוך על סדנאות אלו.

מועדי התוכנית

הסדנאות נערכות בסמסטר א בימי ב' במסגרת יום הלימודים במכללה.