החוג לגאוגרפיה

ראש/ת החוג: ד"ר דורון שר-אבי doronsar@herzog.ac.il
רכז/ת החוג: ד"ר רונית לאוב ronitl@herzog.ac.il

שמים את החינוך על המפה

גאוגרפיה הוא מקצוע דינאמי רב תחומי העוסק ביחסי אדם ומרחב.

החוג לגאוגרפיה במכללת הרצוג מכשיר פרחי הוראה במתכונת ייחודית חדשנית המכונה "טבעגוגיה" (צרוף המילים טבע ופדגוגיה). ה"מרחב הפתוח" מזמן למידה אקטיבית במרחב משתנה. שילוב הלמידה בכיתה ומחוצה לה מאתגר ומחבר את הפורמלי עם הבלתי פורמלי, המעשי עם התאורטי. מטרתנו להכשיר בוגרים שיהוו חוד החנית ללמידה חדשנית ומחוברת מציאות.

הבנת מערכת היחסים המורכבת בין האדם למרחב מתבססת על לימודים המשלבים היבטים פיסיים ואנושיים במרחב הגלובאלי ובמרחב הישראלי, והשפעותיהם ההדדיות זה על זה.

לימודי הגאוגרפיה הפיסית כוללים פרקים בתחום הגיאולוגיה: היכרות עם המסלע, הקרקעות, מחצבים, מקורות אנרגיה, בתחום האקלים, בתחום ההידרולוגיה: משאבי המים בארץ ובעולם ובתחום האקולוגיה.

פרקי הגאוגרפיה האנושית דנים בהתפתחות האוכלוסייה ודמוגרפיה במרחב, התפתחות צורות התיישבות, תהליכי עיור וגלובליזציה, התפתחויות חברתיות, תרבותיות, כלכליות היסטוריות ופוליטיות והשפעתן על עיצוב הסביבה האנושית.

מעורבותו האינטנסיבית של האדם המודרני בפיתוח סביבתי מעלה דילמות רבות ומורכבות. דילמות אלו וחיזוק המודעות והחינוך הסביבתי הערכי נידונים בקורסים שונים כמו: חקיקה סביבתית, אתיקה סביבתית, תכנון נוף ושימור ופיתוח סביבתי.

מספר קורסים מתרכזים בתחום הטבעגוגיה ומשלבים למידה במרחבים חוץ כיתתיים כמו: חינוך יער, חקלאות חינוכית, וסיורים בסביבה הקרובה.

ידע נרחב זה מאפשר לסטודנטים לנתח מערכות של יחסי אדם-מרחב וסוגיות סביבתיות מורכבות בקנה מידה עולמי ואזורי המאפיינות את האדם החי במאה ה-21.

תוכנית הלימודים כוללת סיורים חד יומיים להדגמת התופעות הנלמדות בשיעורים וכן קמפוסים בני יומיים לאזורים מרוחקים המאפשרים לבצע אינטגרציה בין תחומי הדעת השונים והכרות מקרוב עם סוגיות רלוונטיות ביחסי אדם-מרחב.

התוכנית כוללת הכשרה לשימוש בכלים טכנולוגיים מודרניים כמו ניתוח תצלומי אוויר ולווין, שימוש בגוגל ארץ וניתוח אנימציות של לוויינים מטאורולוגיים. הכשרה לעבודה עם כלים אלו מאפשרת לסטודנטים להשתלב ישירות בתוכנית "הסייבר הגאוגרפי" הפועלת בבתי הספר התיכוניים במסגרת לימודי הגאוגרפיה.

סטודנטים שילמדו קורסים העוסקים בתחום הטבעגוגיה יוכלו לקבל, בנוסף לתעודת ההוראה במקצוע הגאוגרפיה, אישור על הכשרתם ללמד במרחבי למידה אלו.

מטרות התכנית

הכשרת מורים בעלי השכלה רחבה הכוללת היבטים גלובאליים וארץ ישראליים בתחומי הגאוגרפיה הפיסית, האנושית ויחסי אדם- סביבה הרלוונטיים למאה ה21.

הכשרת מורים בעלי מיומנויות בתחום הגאוגרפיה והסביבה שיסייעו להם בניתוח ואנליזה של מערכות מורכבות בקנה מידה מקומי וגלובאלי ובאיסוף נתונים עדכניים, עיבודם ויצירת סינתזה ביניהם.

הכשרת מורים המסוגלים ליצור וללמד במרחבי למידה מגוונים הן בתוך הכיתה והן מחוצה לה.

הכשרת מורים המסוגלים להנחיל ידע ומיומנויות אלו בכלים מגוונים יצירתיים ומשמעותיים לתלמידים בתוך הכיתה ובמרחבים חוץ כיתתיים.

מבנה הלימודים

  •   מספר ש"ש : 26
  •   ימי לימוד : א
  •   שנות לימוד : 4
לפרטים נוספים

חובות החוג

חובות נוספות לסיום התואר

צור קשר

ראש החוג:  ד"ר דורון שר-אבי
דוא"ל: doronsar@herzog.ac.il
שעות קבלה: בתיאום מראש

רכזת החוג: ד"ר רונית לאוב
דוא"ל: ronitl@herzog.ac.il

מרכז הרישום:
טלפון: 02-9937337
דוא"ל: rishum@herzog.ac.il


כתובת למשלוח דואר:
המכללה האקדמית הרצוג, אלון שבות, גוש עציון 9043300

תוכניות מיוחדות בחוג

לימודי ארץ ישראל בשילוב לימודי גאוגרפיה (נשים) – לחצו כאן

תוכנית להכשרת מורי של"ח וידיעת הארץ – לחצו כאן

עידוד מצוינות

תוכנית רג"ב (ראש גדול בהוראה):
התוכנית המובילה בישראל למצטיינים מתחום לימודי החינוך וההוראה שמטרתה לגייס סטודנטים בעלי יכולות גבוהות ולהכשירם להיות מורים מובילים, מחנכים מצוינים ומנהיגים חינוכיים. התוכנית מאפשרת לסטודנטים מצטיינים לסיים תואר ראשון (B.Ed) במשך 3 שנות לימוד בלבד ובסבסוד מלא וליהנות מהטבות נוספות הכוללות מלגת קיום שנתית, שכר מוגדל בתקופת הסטאז' ואפשרות להמשיך ללימודי תואר שני ללא צורך בוותק בהוראה.

לפרטים נוספים אודות התוכנית לחצו כאן

רשימת השיעורים

קמפוס אלון שבות

קמפוס מגדל עוז

 

תנאי קבלה

 

תנאי קבלה לתואר ראשון

  1. זכאות לתעודת בגרות* או אישור סיום מכינה קדם אקדמית מוכרת
  2. בחינה פסיכומטרית / תעודת בגרות איכותית בעלת ממוצע גבוה
  3. מועמדים עם תעודת בגרות מחו"ל חייבים לעמוד בהצלחה במבחן יע"ל.
  4. ראיון אישי

* מועמד מעל גיל 30 חסר תעודת בגרות, מחויב בבחינה פסיכומטרית ובהשלמת לימודי מכינה של המכללה בהיקף של 6 ש"ש.

** תלמידים סדירים שעשו בגרות בחו"ל, או תלמידי הסבה שלמדו לתואר בחו"ל חייבים להיבחן במבחן יע"ל (מבחן ידע בעברית). ציון מינימום לקבלה ללימודים הינו 110 לפחות.

*** בחוגים הבאים יש תנאי קבלה נוספים: מתמטיקהמדעי המחשבמדעי הטבע ואנגלית.

פרטים נוספים, בטלפון או בפגישת הייעוץ ובעת הראיון האישי.

המכללה תאפשר קבלת סטודנטים שאינם עומדים בתנאי הקבלה בכל תוכנית לימודים בהיקף של עד 10% מנימוקים של נתונים אישיים מיוחדים המצדיקים קבלה חריגה  או מטעם הצורך להנגיש את ההשכלה הגבוהה לאוכלוסיות ייחודיות.

 

תנאי קבלה להסבת אקדמאים לחצו כאן

תנאי קבלה להרחבת הסמכה לחצו כאן

שכר לימוד

 

לפרטים על שכר לימוד אנא לחצו כאן

מלגות וסיוע בשכר לימוד

מכללת הרצוג מעניקה מלגות וסיוע בשכר לימוד במגוון אפשרויות ומסלולים. הסיוע הוא לסטודנטים מתחילים, או כאלה שנמצאים כבר במהלך הלימודים ונזקקים לסיוע.

למידע המלא על תהליך המלגות והסיוע בשכר לימוד לחצו כאן

למעוניינים במידע על מלגות חיצוניות  לחצו כאן

למידה מקוונת

כחלק ממערך הקורסים במכללה אנו מעמידים לרשות הסטודנטים מגוון רחב של קורסים מקוונים בכדי לאפשר למידה מרחוק. חלק מהקורסים מיועדים לתלמידים הסדירים,

וחלקם ללומדים לתעודת הוראה והרחבת הסמכה, למשתלמים וללומדים תורה לשמה.

הלמידה מתבצעת מרחוק באמצעות האינטרנט.

מספר הקורסים המקוונים שניתן לשלב במסגרת התואר משתנים בהתאם לחוגים בהם תבחרו ללמוד.

לרשימת הקורסים ולפרטים נוספים לחצו כאן

לוחות זמנים

לוח זמנים אקדמי

ימים ושעות

תוכניות ייחודיות

תוכניות העשרה ייחודיות:
אנו רואים בתקופת הלימודים הזדמנות להעצמה אישית, על-כן פתחנו מספר תוכניות העשרה ייחודיות למכללה המאפשרות לכלל הסטודנטים ליהנות מהתמחויות ופעילויות פורצות דרך.
כל תוכניות ההעשרה מסובסדות באופן מלא ובחלקם אף ניתנות מלגות.

לפרטים אודות תוכניות ייחודיות לחצו כאן

הפחתה ניכרת בזיהום האוויר בישראל בשבועות האחרונים / ד"ר רונית לאוב

19/4/20

מדידות של הלווין קופרניקוס מראות שזיהום האוויר מעל ישראל בחודש מרץ השנה נמוך משמעותית ביחס לשנה שעברה. הדבר נובע כמובן מהאטת המשק בעקבות משבר הקורונה.

מידע נוסף ניתן לקרוא בקישור הבא.

ברוכים הבאים לעונת השקעים השרביים- אביב תש"ף / יאיר בן ארי  

26/4/20

בתקופת האביב נוצר לאורך חופי צפון אפריקה "קו גבול" שלאורכו נפגשים אוויר קר ולח יחסית מצפון, עם  גושי אוויר חמים ויבשים מדרום. הבדלי התכונות בין שני גושי אוויר אלו יוצר את התנאים להיווצרות שקע שרבי המלווה ברוחות מזרחיות, אובך וסופות חול.

מידע נוסף לגבי תהליך היווצרותם של השקעים השרביים המלווה באנימצייה לווינית תוכלו למצוא בקישור הבא.

גלובאליזציה בעידן הקורונה/ ד"ר גד שפר

3/5/20

גלובליזציה הינה תהליך חברתי אשר הופך את ההוויה החברתית שלנו להוויה אחת – גלובלית. לתהליך הגלובליזציה יש יתרונות בהם העלאת איכות ורמת החיים, קנייה ומכירה של מוצרים מכל העולם, הפצת רעיונות וכו'. אף על פי כן, הגלובליזציה גם גורמת לאיבוד זהויות ותרבויות מקומיות. בנוסף, היא יוצרת משברים חברתיים, כלכליים ופוליטיים. אך החלק המסוכן יותר שלה הוא שאירוע קטן במקום אחד בעולם יכול להשפיע תוך דקות על כל העולם כולו ובצורה לא שווה ולהפוך אותנו כחברה, לחשופים ופגיעים הרבה יותר מבעבר.

עוד על הקשר בין גלובאליזציה וקורונה תוכלו לקרוא בקישור הבא

תכנון עירוני – אתגרים בעקבות משבר הקורונה / ד"ר תמר אריאלי

10/5/20

אירועים חריגים כגון מגפת הקורונה, בדומה לאסונות טבע ומשברים פוליטיים וכלכליים גלובאלים, מזמינים אותנו לחשוב על המרחב, על סביבת החיים שלנו. באיזו מידה תכנון המרחב מספק מענה מיטבי לצרכים שבשגרה ולאלו של זמן משבר?

מגבלת ה-100 מטרים שזה עתה השתחררנו ממנה מזמינה גם אותנו לבדוק מה יש לנו בטווח הזה. הפרדה נוקשה של שימושי הקרקע בעיר הובילה לתכנון שכונות על טהרת המגורים ולאזורי תעשייה ומסחר (קניונים) מרוחקים. משבר הקורונה מדגיש את הנחיצות בבחינה מחודשת של ההפרדה לעומת עירוב שימושי הקרקע בתוך העיר וכן בחינה של סוגיות נוספות בתכנון עירוני.

על אתגרים נוספים בתחום התכנון העירוני בעקבות משבר הקורנה תוכלו לקרוא בקישור הבא.

מי חזק יותר אוכלוסייה החיה באזורי מחיה קשים או אוכלוסייה החיה באזורי מחיה נוחים? / אילנה מאיר

17/5/20

בימי קורונה אלה, אנו רואים כי מספר החולים והמתים מקורונה במדינות הפחות מפותחות נמוך מאד ביחס לעולם המערבי החזק: למרות זאת המדינות האלה חוות משבר כלכלי משמעותי ובחלקן אף יותר מאחיותיהן החזקות, המפותחות. אז מהי התשובה לשאלה? על כך תוכלו לקרוא בקישור הבא.

החצר האחורית של הקורונה/ ד"ר רונית לאוב

1/6/20

על השפעתו של משבר הקורונה על המסחר, העסקים והצריכה מדברים הרבה. אולם על השפעתו של המשבר על הפסולת מדברים קצת פחות. על הקשר בין משבר הקורונה לפסולת תוכלו לקרוא בקישור הבא.

אנשי סגל

קמפוס אלון שבות

כתובת: הישיבה 1, אלון שבות, גוש עציון 9043300
טלפון: 02-9937333
פקס: 02-9932796

קמפוס מגדל עוז

כתובת: קיבוץ מגדל עוז, גוש עציון 9091500
טלפון: 02-9937311
פקס: 02-9937319